Politechnika Gdańska po raz szósty z rzędu trzecią sportową uczelnią w Polsce!

Sezon 2018/19 był szóstym z rzędu, kiedy Politechnika Gdańska rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski zakończyła na podium. Nasza Uczelnia zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz siódmy z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

W AMP 2019 udział wzięły 146 Uczelni Wyższe z całego kraju. W tym roku rywalizacja odbywała się w 44 dyscyplinach. Po raz pierwszy zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w szermierce oraz strzelectwie sportowym. Politechnika Gdańska swoje reprezentacje wystawiła w 43 z nich. Podobnym wynikiem pochwalić się może jedynie ósmy w klasyfikacji generalnej – Uniwersytet Jagielloński z Krakowa.

Reprezentanci naszej uczelni nie tylko biorą udział w poszczególnych zawodach, ale również odnoszą w nich sukcesy zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Z roku na rok zawodniczki i zawodnicy Politechniki Gdańskiej spisują się coraz lepiej, a niektórzy reprezentują z powodzeniem uczelnię w kilku dyscyplinach.

W tym roku przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zdobyli 2190,5 pkt. Lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2287pkt) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2238). W klasyfikacji Uczelni Technicznych Politechnika Gdańska zajęła 2 miejsce!

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska poprawiła swój wynik z poprzedniego roku i zajęła 8 miejsce zdobywając 20 medali (w sezonie 2017/18 o pięć mniej). 7 złotych medali trafiło do: koszykarek, koszykarzy, załogi żeglarskiej Marcina Styborskiego (wraz z nim Jan Krasodomski, Dawid Płotka), trójboistek Pauliny Szymanel (52kg) i Alicji Klińskiej (72 kg), trójboisty Piotra Konkola (+120kg) oraz lekkoatletki Pauliny Borys (skok wzwyż). Srebrne krążki wywalczyli tenisiści stołowi, drużyna karateków w składzie Mateusz Bałdyga, Piotr Marmoń, Aleksander Mroziński oraz Filip Wendt w kumite, trójboiści Kamil Lindstedt (74kg) i Dariusz Konopelski (93kg), dwukrotnie Sylwia Zimnicka (w wioślarstwie oraz ergometrze wioślarskim) oraz lekkoatletci: Filip Janowski, który biegł na 1500 m oraz Przemysław Adamski na 200m.  Brązowe medal trafiły do Aleksandra Mrozińskiego (kumite indywidualne), duet Nataliia Polyvianna-Marlena Szeligowska w aerobiku sportowym, a także lekkoatletów Wiktora Mertka w rzucie oszczepem oraz Wojciecha Makurat w rzucie dyskiem.

W drużynowej klasyfikacji generalnej aż pięciokrotnie reprezentanci PG stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale wywalczyli: po raz pierwszy w historii koszykarze i trójboistki,  po raz drugi z rzędu koszykarki i lekkoatleci, a także po raz szósty z rzędu żeglarze (jest to najdłuższa seria w historii AMP). Srebro zdobyli tenisiści stołowi i trójboiści, zaś „brąz” trafił do snowboardzistek i zawodników reprezentujących naszą uczelnię we wspinaczce sportowej.

W klasyfikacjach drużynowych w kategorii Uczelni Technicznych reprezentacje PG wywalczyły 15 medali, w tym aż 9 złotych. Najcenniejsze „krążki” trafiły do: koszykarek, koszykarzy , piłkarek ręcznych, lekkoatletów, żeglarzy, tenisistów stołowych,  trójboistek i trójboistów oraz do narciarek.. „Srebra” zdobyły zawodniczki reprezentujące naszą uczelnię w Jeździectwie, reprezentanci PG we wspinaczce sportowej i strzelectwie sportowym, snowboardzistki i tenisiści sportowi. Na najniższym stopniu podium w tej kategorii stanęły tenisistki, badmintoniści oraz reprezentantki PG w aerobiku sportowym.

Indywidualnie, w klasyfikacji Uczelni Technicznych nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złoto wywalczyli: dwa krążki Sylwia Zimnicka (wioślarstwo – jedynka, ergometr KA), trójboiści i trójboistki: Alicja Klińska (72 kg), Piotr Konkol (120 kg),Dariusz Konopelski (93kg), Kamil Lindstedt (74kg) i Paulina Szymanel (52kg), załoga żeglarskiej w składzie Marcin Styborski, Jan Krasodomski, Dawid Płotka oraz lekkoatleci i lekkoatletki: Przemysław Adamski na 100 i 200 m, Paulina Borys w skoku wzwyż, Filip Janowski w biegu na 1500 m, Wiktor Mertka w rzucie oszczepem i Wojciech Makurat w rzucie dyskiem. Srebra trafiły do Dominiki Reszuta (w Jeździectwie – skoki przez przeszkod PROFI), pływaczki Urszuli Szymańskiej rywalizującej na 50 m stylem dowolnym, Olafa Drozdowskiego w rzucie dyskiem (LA), drużynie karateków w kumite (Mateusz Bałdyga, Piotr Marmoń, Aleksander Mroziński oraz Filip Wendt) trójboistów: Sebastiana Bojewskiego (120kg) i Wiktorii Kaiser (57kg), Jonasza Mertka w rzucie oszczepem, Jakuba Nadolskiego we wspinaczce na trudność, załogi żeglarskiej w składzie Dominik Buksak, Tomasz Piernicki, Kacper Wysocki, Piotr Borowiec we florecie (szermierka), Dominiki Walkusz w rzucie oszczepem i reprezentantki PG w aerobiku sportowym - duet: Marlena Szeligowska, Nataliia Polyvianna oraz Szeligowska w kategorii solistek, a także w kategorii AEROBIK TEAM w składzie:Paulina Czyż, Joanna Klejment, Paulina Możejko, Natalia Ryska, Wiktoria Słowińska, Kristina Tverdokhleb . Brązowe medale otrzymali trójboista Patryk Zagórski (93kg), ósemka wioślarska (Baran Michał, Butyński Patryk, Chiliński Szymon, Dwojakowski Daniel, Gawędzki Rafał, Kosiński Michał, Kuzora Maciej, Olencki Jan, Zywert Krzysztof), reprezentantki PG w aerobiku sportowym: para: Natalia Lewandowska, Kinga Kasak) oraz Lewandowska w rywalizacji solistek, team w AMP w brydżu: Barnigiel Filip, Kotwis Klaudiusz, Pawlak Aleksandra, Piątkowski Paweł, Żurek Maciej, Łata Joanna, Patrycja Kierzniewicz w skokach przez przeszkody w AMP w Jeździectwie,  Wojciech Makurat w pchnięciu kulą, Marcelina Forduńska w trójskoku, Radosław Stefaniak w rzucie dyskiem, Dominika Walkusz w pchnięciu kulą oraz sztafety mężczyzn 4x400m w składzie Dariusz Nowak, Daniel Dancewicz, Mateusz Semak, Filip Janowski oraz pływak Paweł Frączek na 100 m stylem zmiennym.

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom i trenerom oraz dziękujemy za trud i ciężką pracę przez cały rok!