Politechnika Gdańska podwójnym Akademickim Mistrzem Polski w koszykówce 3x3

W dniach 24-25.08.2020 roku w Warszawie odbyły się pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski w koszykówce 3x3. Pierwotnie turniej ten miał odbyć się wiosną, jednak ze względu na epidemię COVID-19 i zamrożenie  całego sportu w naszym kraju udało się go zorganizować dopiero teraz. Warto było jednak czekać. Ze Stolicy nasze zespoły wróciły z czterema złotymi medalami – dwoma w Klasyfikacji Generalnej oraz dwoma w Klasyfikacji Uczelni Technicznych!

W całej rywalizacji  udział wzięło 37 zespołów - dziewiętnaście męskich i osiemnaście żeńskich reprezentujących 26 uczelni wyższych. W Warszawie oczywiście nie zabrakło naszych ekip.

W fazie grupowej żeńska reprezentacja naszej Uczelni rozegrała cztery mecze odnosząc komplet zwycięstw. Gdańszczanki pokonały kolejno Politechnikę Poznańską (12:10), AWF Gdańsk (6:4), Politechnikę Lubelską (13:6) oraz Uniwersytet Łódzki (21:4). Cztery wygrane dały naszej ekipie awans z pierwszego miejsca do najlepszej „szesnastki” turnieju. Tu po wyrównanym meczu zespół PG zwyciężył 19:16 i awansował do ćwierćfinału. Na tym etapie rywalem była Politechnika Opolska. Spotkanie to okazało się mniej wymagające i nasza drużyna zwyciężyła 16:7 i zameldowała się w półfinale. O awans do najważniejszego meczu turnieju gdańszczanki walczyły z reprezentacją UMCS Lublin. Nie był to łatwy mecz. W składzie przeciwnej drużyny występowały reprezentantki ekstraklasowej drużyny, jednak nasze koszykarki stanęły na wysokości zadania i zwyciężyły 8:6. W finale naszym rywalem była ponownie Politechnika Poznańska. Jak i w pierwszym meczu, tak i w ostatnim ostatnie słowo należało do zespołu PG, który wygrał 13:11 i w całym turnieju wywalczył „złoto” zarówno w Klasyfikacji Uczelni Technicznych, jak i Klasyfikacji Generalnej..

MVP żeńskiego turnieju wybrano Martynę Pyka

Cztery mecze w fazie grupowej rozegrali także nasi koszykarze. Niestety w pierwszym meczu mieli oni małe potknięcie i ulegli Politechnice Śląskiej 10:12, jednak zadziałało to na tyle motywująco, że do samego końca byli już niepokonani. W kolejnych spotkaniach pokonali kolejno WSWFiT Białystok 17:12, PWSZ Leszno 22:3 oraz Politechnikę Warszawską 19:11 i ponownie jak koszykarki awansowali do grona 16 najlepszych zespołów. Po wygranej 21:8 z Politechniką Poznańską gdańszczanie w ćwierćfinale zmierzyli się z SGGW Warszawa. Dzięki wygranej jednym punktem 12:11 awansowali do półfinału, gdzie ich rywalem była reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego. Również to spotkanie dostarczyło wielu emocji i zakończyło się jednopunktową wygraną 16:15. W finale zespół PG zmierzył się ekipą UMCS Lublin. W ostatnim meczu turnieju nasi zawodnicy postawili przysłowiową kropkę nad i i pewnie wygrali 21:12 i podobnie jak nasza żeńska drużyna zwyciężyli zarówno w KG, jak i UTE!

MVP turnieju został Piotr Renkiel, na co dzień trener Reprezentacji Polski seniorów w koszykówce 3x3.

- Jestem bardzo zadowolony, ze wygraliśmy pierwsze historyczne akademickie mistrzostwa polski 3x3. Sukces jest tym większy, ze COVID-19 mocno pokrzyżował nasze plany i nie byliśmy pewni startu. Przez cały turniej graliśmy równo i w mojej opinii najlepiej ze wszystkich zespołów, co potwierdziliśmy na boisku. Gratuluję zawodnikom i zawodniczkom Politechniki Gdańskiej, które również wywalczyły złoty medal. - powiedział Kazimierz Rozwadowski, trener męskiej drużyny Politechniki Gdańskiej

Reprezentacja Politechniki wystąpiła w składzie:
Kobiety: Sylwia Bujniak, Natalia Gwizdała, Martyna Pyka i Aleksandra Olęcka,
Mężczyźni: Piotr Renkiel, Adam Wąsowicz, Jakub Rzepkowski, Mateusz Kulis