Politechnika Gdańska trzecią sportową uczelnią w Polsce!

Rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski Politechnika Gdańska po raz kolejny zakończyła na podium. Nasza Uczelnia piąty raz z rzędu zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz szósty z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

W AMP 2018 udział wzięły 152 Uczelnie Wyższe z całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, rywalizacja odbywała się w 43 dyscyplinach. Politechnika Gdańska swoje reprezentacje wystawiła w 42 z nich. Podobnym wynikiem pochwalić się może jedynie druga w klasyfikacji generalnej – Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.

Dodajmy, że reprezentanci naszej uczelni nie tylko biorą udział w poszczególnych zawodach, ale również odnoszą w nich sukcesy zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Z roku na rok zawodniczki i zawodnicy Politechniki Gdańskiej spisują się coraz lepiej i zdobywają coraz lepszy, sumaryczny wynik punktowy.

W tym roku przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zdobyli 2205 pkt, czyli o 35,5 pkt więcej niż w AMP 2017 (2169,5 pkt).. Lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2306,5pkt) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2294,5pkt). W klasyfikacji Uczelni Technicznych Politechnika Gdańska zajęła 2 miejsce!

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 11 miejsce zdobywając 15 medali. Cztery złote krążki trafiły do drużyny koszykarek, karateki Filipa Wendt w kumite do 84 kg, judoczki Darii Pogorzelec, która walczyła w wadze do 78kg oraz żeglarskiej osady Jakuba Surowca (Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki, Patryk Richter). Srebrne medale wywalczyła drużyna karateków w kumite, karateka Piotr Marmoń w wadze do 84 kg, lekkoatletka Paulina Borys w skoku wzwyż oraz trójboiści Piotr Konkol (120kg) i Kamil Linstedt (74kg). Brązowe medale zdobyli drużyna męska tenisistów stołowych,  karateka Franciszek Celmer (do 60kg), Wiktor Mertka w rzucie oszczepem, „ósemka” wioślarzy (Baran Michał, Butyński Patryk, Chiliński Szymon, Dwojakowski Daniel, Gawędzki Rafał Dominik, Kosiński Michał, Olencki Jan, Stasiewicz Łukasz, Zywert Krzysztof ) oraz Sylwia Zimnicka w ergometrze wioślarskim oraz „jedynce” na AMP w wioślarstwie.

W drużynowej klasyfikacji generalnej trzykrotnie reprezentanci PG stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale trafiły do zespołów: koszykarek, lekkoatletów oraz żeglarzy. Srebro zdobyła drużyna wioślarzy, zaś „brąz” wywalczyli karatecy, snowboardzistki, tenisiści stołowi oraz zawodnicy reprezentujący naszą  uczelnię na AMP we wspinaczce sportowej.

W klasyfikacjach drużynowych Uczelni Technicznych reprezentacje PG wywalczyły 18 medali: 4 złote, 7 srebrnych oraz 7 brązowych. Te najcenniejsze trafiły do koszykarek, lekkoatletów, żeglarzy oraz do snowboardzistek. „Srebra” zdobyli koszykarze, lekkoatletki, piłkarki ręczne tenisistki i tenisiści stołowi oraz zawodniczki i zawodnicy na AMP we wspinaczce sportowej. Brązowe medale otrzymali badmintoniści, judocy, narciarki, tenisistki, tenisiści oraz reprezentanci PG w jeździectwie i siatkówce plażowej.

Indywidualnie, w klasyfikacji Uczelni Technicznych nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złote trafiły do Sylwii Zimnickiej (ergometr), judoki Kamila Kotlik, Wiktora Mertka w rzucie oszczepem, trójboistów Piotra Konkola (120kg) oraz Kamila Linstedt (74kg), a także załogi żeglarzy Jakuba Surowca (Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki, Patryk Richter). Srebrne medale UTE wywalczyli Konrad Pawłowski w jeździectwie (skoki przez przeszkody), judoka Leszek Marek (-100kg), lekkoatleci Przemysław Adamski w biegu na 100m oraz na 200, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz w skoku w dal, Filip Janowski w biegu na 1500 m, Wojciech Makurat w rzucie dyskiem, pływacy Paweł Frączek (100 m zmiennym), Dawid Paluszkiewicz (100m grzbietowym), snowboardzista Szymon Szulc oraz żeglarska załoga Marcina Styborskiego (Marcin Styborski, Jakub Padzik, Dawid Płotka). Brązowe medale trafiły do „trójki” w aerobiku sportowym (Aleksandra Laskowska, Marlena Szeligowska oraz Weronika Belska), Szeligowskiej Marleny za występ w rywalizacji solistek, judoków Michała Michalskiego(+100kg), Patryka Wójcika (-73kg) oraz Przemysława Łagosz (-73 kg), lekkoatletów Wojciecha Makurat (pchnięcie kulą), Adrianny Pacholczyk (800m), a także pływaków Dawida Paluszkiewicza (100 m zmiennym), pary siatkarzy plażowych (Łukasz Kalinowski, Piotr Mikołajewski) oraz Tomasza Bieleckiego we wspinaczce na trudność.

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom i trenerom oraz dziękujemy za trud i ciężką pracę przez cały rok!