Politechnika Gdańska trzecią uczelnią w Polsce!

Za nami kolejna edycja Akademickich Mistrzostw Polski i kolejny rok, kiedy Politechnika Gdańska swój udział w nich kończy na podium!

W AMP 2017 udział wzięły 154 Uczelnie wyższe z całego kraju, które wzorem poprzednich lat walczyły w 43 dyscyplinach. Jednak tylko dwie Uczelnie  wystawiły swoje reprezentacje we wszystkich - były to Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa oraz Politechnika Gdańska.

Co najważniejsze, reprezentanci naszych uczelni nie tylko biorą udział w poszczególnych zawodach, ale również odnoszą sukcesy. A co najważniejsze, z roku na rok zawodniczki i zawodnicy Politechniki Gdańskiej spisują się coraz lepiej i zdobywają coraz lepszy, sumaryczny wynik punktowy.

W tym roku przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zdobyli 2169,5 pkt. Tak dobry wynik pozwolił naszej Uczelni na zajęcie trzeciego miejsca. Lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2350pkt) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2296pkt). W klasyfikacji Uczelni Technicznych Politechnika Gdańska zajęła 2 miejsce!

Już czwarty rok z rzędu nasza Uczelnia zajmuje 3 miejsce w Klasyfikacji Generalnej oraz piąty rok z rzędu jest drugą wśród Uczelni Technicznych.

Był to również nasz najlepszy rok pod względem liczby medali w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji medalowej 2016/17 Politechnika Gdańska uplasowała się na 10 pozycji zdobywając 6 medali w klasyfikacji generalnej oraz 14 w klasyfikacji Uczelni Technicznych. Warto dodać, że od kiedy w AMP startują wszystkie uczelnie w Klasyfikacji Generalnej zdobyliśmy już 42 medale.

W klasyfikacji generalnej reprezentanci Politechniki Gdańskiej zdobyli 1 złoty medal, 4 srebrne oraz 1 brązowy krążek. Na najwyższym podium po raz 4 z rzędu stanęli żeglarze, na drugiej lokacie uplasowała się drużyna wioślarzy i aerobiku sportowego oraz reprezentanci PG w ergometrze wioślarskim i we wspinaczce sportowej. Na najniższym stopniu podium stanęli siatkarze plażowi.

W klasyfikacjach drużynowych Uczelni Technicznych na szyjach naszych zawodników i zawodniczek zawisło 7 złotych medali, 6 srebrnych oraz 2 brązowe. Te najcenniejsze trafiły do żeglarzy, snowboardzistek, siatkarzy plażowych, lekkoatletek, zespołu aerobiku sportowego, reprezentantów w jeździectwie i ergometrze wioślarskim mężczyzn. Srebra trafiły do reprezentantek PG w ergometrze wioślarskim i wspinaczce sportowej, koszykarek, szczypiornistek oraz zarówno pań i panów, którzy walczyli w AMP w tenisie stołowym. Brąz wywalczyła reprezentacja PG w badmintonie oraz koszykarze.

Indywidualnie, nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złote krążki wywalczyła wioślarska „dwójka” w składzie Patryk Butyński, Rafał Gawędzki, żeglarska załoga Patryka Richtera , Jakuba Surowca i Marka Zalewskiego, w biegu na 100m Przemysław Adamski, w aerobiku sportowym trójka w składzie Karolinay Gajewska, Karolina Kotowska i Natalia Sobolewska oraz reprezentant w ergometrze wioślarskim Łukasz Stasiewicz (ML). Srebrne medale wywalczyła „ósemka” wioślarska w składzie Michał Baran, Łukasz Stasiewicz, Szymon Chiliński, Krzysztof Zywert, Michał Kosiński, Patryk Butyński, Daniel Dwojakowski, Rafał Gawędzki, sternik: Jan Olecki, „jedynka” żeńska - Sylwia Zimnicka i męska - Łukasz Stasiewicz, oszczepnik Wiktor Mertka (1 miejsce UTE), karateka Dominik Korbolewski (do 60 kg , 2 UTE), w trójboju siłowym Bartosz Śledź (1 UTE), w ergometrze wioślarskim Sylwia Zimnicka  (KL, 1 UTE), zaś w judo - Leszek Marek (100 kg , 1 UTE). Brąz trafił do „dwójki” wioślarskiej w składzie Szymon Chiliński i  Daniel Dwojakowski, żeglarskiej załogi  Igora Tarasiuka , Kacpra Ślepowrońskiego i Michała Pietrzaka, Dariusza Konopelskiego, który walczył w AMP w trójboju siłowym (2 UTE), a także do reprezentantek PG w aerobiku sportowym: solistki Karoliny Kotowskaiej ( 1UTE) i w ergometrze wioślarskim - Weroniki Błaszczyk (KA, 1UTE).

Ponadto indywidualne medale w klasyfikacji Uczelni Technicznych zdobyli: złoto - w jeździectwie Konrad Pawłowski (skoki profi) i Katarzyna Godlewska w skoku wzwyż, srebro w jeździectwie Zuzanna Żygowska (skoki profi), lekkoatletki Adrianna Pacholczyk (800m), Dominika Walkusz (oszczep), a także oszczepnik Paweł Kamela, karateka Marek Sobieraj (do 75kg), w ergometrze wioślarskim (ML) Patryk Butyński. Srebrne krążki zdobyły również w AMP w Judo: Agata Jung (57 kg), Anna Cholewińskiej (57 kg) oraz Aleksandra Lenckowskiej (63 kg). Na najniższym stopniu podium w kategorii UTE stanęli: w skoku wzwyż Aleksander Kondrat, karateka Piotr Marmoń (powyżej 84 kg), w aerobiku sportowym trójka w składzie Weronika Ganczarska, Małgorzata Karwowska i Natalia Krasicka, a także reprezentantka PG na AMP w Judo Zuzanna Opyd (63 kg).

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom i trenerom oraz dziękujemy za trud i ciężką pracę przez cały rok!