Sekcja Żeglarska PG na lodzie

Na przełomie lutego i marca Sekcja Żeglarska  zorganizowała szkolenie bojerowe na jeziorze Kałębie w miejscowości Osiek. Na zawodnicy korzystali z bojerów klasy DN.

Niektóre z nich latały w przeszłości na Mistrzostwach Świata. W pierwszy weekend pogoda dopisała bardzo ładnie. Mało śniegu, lód ponad 25 cm o wiatr ok. 7-8m/s. W takich warunkach uczestnicy szkolenia latali z prędkością powyżej 70 km/h. W drugi weekend pojawiły się już łachy śniegu spowalniając nieco ślizg. W połączeniu z trochę słabszym wiatrem ok. 4-5 m/s dało to bardzo dobre warunki na pierwsze szlify w tym lodowym sporcie.

Podczas ślizgów można również zaobserwować ciekawe zjawisko, a mianowicie wypiętrzający się lód. Podczas tego procesu da się usłyszeć jak jezioro gra swoją melodię złożoną z dźwięków wynikających z naprężeń między płatami lodu. Sezon już się kończy, więc serdeczne zapraszamy za rok!