Sukcesy kolarzy na Akademickich Mistrzostwach Polski

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim odbyły się w dniach od 11-13. maja w Chorzowie. Podobnie jak w roku ubiegłym areną kolarskich zmagań był Park Śląski. Na starcie zameldowało się ponad 200 uczestników z 41 uczelni. Reprezentantki Politechniki Gdańskiej uplasowały się na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej, a panowie zajęli 6. miejsce open.

Tegoroczna runda AMP liczyła 4 km, była bardzo szybka, ale nie zabrakło ciasnych zakrętów, krótkich, sztywnych podjazdów i mocnej technicznej końcówki. Panie miały do pokonanie  6 okrążeń, a panowie 7. Dodatkowym utrudnieniem podczas wyścigu indywidualnego na czas, rozgrywanego pierwszego dnia, było błoto spowodowane silnymi opadami deszczu. Wysokie lokaty naszych panów po czasówce i dobre pozycje do niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego, zaowocowały wspaniałym wynikiem w klasyfikacji drużynowej.

Krzysztof Zastawny jako pierwszy w historii sekcji przejechał wszystkie  okrążenia wyścigu głównego i ukończył zawody na 20. miejscu. Był najlepiej punktującym zawodnikiem w naszej drużynie. To piękny wynik na zakończenie akademickiej kariery. Przez cały wyścig Michał Korbus był liderem naszego teamu i systematycznie co okrążenie wyprzedzał kolejnych rywali plasując się na 19. miejscu. Jednak defekt na 5 okrążeniu uniemożliwił mu dalszą walkę i ostatecznie Michał zakończył zmagania na 39 pozycji. Trzecim punktującym zawodnikiem był nasz znakomity torowiec Wojciech Kargul, od lat ścigający się także w kolarstwie mtb. Wojtek zajął 32. miejsce po pięknej, zaciętej walce.

Z trasą AMP świetnie poradziły sobie także panie. Liderką naszej drużyny była Magdalena Fabjanowicz, na co dzień ścigająca się w barwach 7R Politechnika Gdańska. Wsparły ją dwie koleżanki – Kinga Warjan z sekcji narciarskiej i Agata Maciesza z sekcji pływackiej. Wyścig pań był niezwykle emocjonujący, a dziewczyny pokazały niezwykły hart ducha i ogromną wolę walki. Magda ukończyła zawody na bardzo wysokiej 18. pozycji, Kinga była 29., a Agata, która przygodę z kolarstwem w formule mtb zaczęła zaledwie kilka tygodni wcześniej, dojechała na 44. miejscu i to jej wynik zasługuje na wielkie wyrazy uznania!

Ogromne gratulacje należą się całej drużynie Politechniki Gdańskiej, bo wszyscy zapracowali na ten wynik! Choć bez medali to jednak osiagnięte rezultaty napawają duma.

Podziękowania za pomoc należą się również Kamilowi Kapitańskiemu z sekcji narciarskiej, który zapewnił wsparcie w bufecie technicznym podczas wyścigu głównego, oraz Eli Wydrowskiej, która udzieliła wielu cennych kolarskich wskazówek przed zawodami.

Reprezentacja Politechniki Gdańskiej:
1.    Magdalena Fabjanowicz – Wydział Chemiczny
2.    Agata Maciesza – Wydział Mechaniczny
3.    Kinga Warjan – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
4.    Piotr Dolatowski – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
5.    Maciej Grzywacz – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
6.    Maciej Hirsz – Wydział Elektrotechniki i Automatyki
7.    Wojciech Kargul – Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
8.    Michał Korbus – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
9.    Maciej Piński – Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa
10.    Krzysztof Zastawny – Wydział Zarządzania i Ekonomii
11.    Kamil Kapitański – Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa