Wznowienie Akademickich Mistrzostw Polski tuż tuż ...

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała mocno szyki zawodnikom i zawodniczkom Politechniki Gdańskiej w Akademickich Mistrzostwach Polski w roku akademickim 2019/2020.

Od początku 2020 roku nasi reprezentanci zdołali wystąpić jedynie w dwóch dyscyplinach – futsalu oraz snowboardzie. O ile zarówno nasze futsalistki, jak i futsaliści nie zdołali wywalczyć awansu z turniejów półfinałowych, to przede wszystkim nasze snowboardzistki rozgrzały nasze apetyty, że kolejna odsłona „ampów„ może zakończyć się ponownie na podium. Przypomnijmy, że w 2019 roku po raz szósty Politechnika Gdańska zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz siódmy z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

Tuż po Akademickich Mistrzostwach Polski w Snowboardzie studentki i studenci PG mieli udać się do Zakopanego, gdzie zaplanowane były AMP w Narciarstwie. Niestety decyzją lokalnych władz ta rywalizacja została odwołana. Jak się później okazało, był to dopiero początek. Sytuacja epidemiologiczna nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie spowodowała, że cały świat sportu zamarł.

Od początku maja sytuacja zaczęła się polepszać a sport odmrażać. 15 maja br. Zarząd Akademickiego Związku Sportowego  podjął decyzję o odwieszeniu Akademickich Mistrzostw Polski 2020. W związku z okresem wakacyjnym pierwsze turnieje zaplanowane zostały na koniec sierpnia.

Zgodnie z obecnym terminarzem, jako pierwsi rywalizację rozpoczną zawodnicy i zawodniczki koszykówki 3x3. Będzie to pierwszy w historii turniej w tej dyscyplinie w Akademickich Mistrzostwach Polski. Organizatorem będzie AZS Warszawa a turniej zaplanowano na 23-25 sierpnia br. Apetyt  na Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie zarówno u Pań, jak i Panów są wysokie w związku ze ścisłym powiązaniem naszej uczelni z koszykówką 3x3.

Tuż po nich, na stoku „Orawka” o tytuł Akademickich Mistrzów Polski walczyć będą kolarki i kolarze. AMP W kolarskie Górskim zaplanowano na 28-30 sierpnia. Nasi reprezentanci przez całe wakacje ciężko trenują by utrzymać wysoką formę i być gotowym na walkę o medale AMP.

W tych samych dniach w Katowicach odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym. Na tych zawodach nasze reprezentantki bronić będą „złota” z ubiegłego roku zarówno w Klasyfikacji Generalnej, jak i Uczelni Technicznych, a nasi zawodnicy bronić będą „złota” w klasyfikacji UTE oraz będą chcieli co najmniej wyrównać ubiegłoroczny wynik, czyli „srebro” w Klasyfikacji Generalnej.

Wisienką na torcie sierpniowych zmagań będą Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie na Jeziorze Niegocin (31.08-3.09). Reprezentacja Politechniki Gdańskiej ostatnie sześć edycji AMP kończyła na najwyższym miejscu na podium, więc nikt nie wyobraża sobie, że w tym roku mogłoby być inaczej. Nasi studenci i studentki w szeregach PG Racing nieustannie trenują, występując w rywalizacji Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Całe akademickie środowisko sportowe nie może się już doczekać tych startów. I choć do pierwszego turnieju pozostał niespełna miesiąc, to mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje planów i już wkrótce będziemy mogli dopingować nasze reprezentacje na akademickich arenach!