Data dodania: 2026-06-25
Akademickie Wicemistrzostwo Polski także smakuje dobrze!
W roku akademickim 2025/28 rywalizacja „ampów” toczyła się w 48 dyscyplinach, a udział wzięło 130 uczelni z całego kraju. Reprezentacje Politechniki Gdańskiej kolejny rok z rzędu wystartowały we wszystkich możliwych, także w kickboxingu, który debiutował w cyklu. Podobnym osiągnięciem może wykazać się jedynie Uniwersytet Jagielloński z Krakowa.
W klasyfikacji generalnej nasza uczelnia zdobyła 2028 punkty. Zwycięski Uniwersytet Warszawski miał ich o 8 więcej (2036), Akademia Górniczo – Hutnicza z Krakowa uzbierała 1971 punktów.
W tym sezonie Reprezentacje Politechniki Gdańskiej zdobyły drużynowo 16 medali w klasyfikacji generalnej oraz 30 w technicznych.
W „generalce” na najwyższym stopniu podium stawały ekipy: w biegach przełajowych kobiet i mężczyzn, strzelectwo oraz tenisistki i tenisiści. Srebrne medale zdobyła drużyna aerobiku sportowego, badmintoniści, lekkoatletki, lekkoatleci, wioślarze, żeglarze oraz reprezentanci PG w ergometrze wioślarskim. Brąz trafił do karateków, kickboxerów, koszykarzy i tenisistów stołowych.
Drużynowo w klasyfikacji uczelni technicznych złoto zdobyli: aerobik sportowy, badminton, biegi przełajowe kobiet i mężczyzn, kickboxing, ergometr kobiet i mężczyzn, lekkoatleci i lekkoatletki, piłkarki ręczne, pływaczki, strzelectwo, tenis kobiet i mężczyzn, tenisiści stołowi, wioślarze i żeglarze. Srebro trafiło do karateków, koszykarzy, siatkarzy plażowych, snowboardzistek, szermierzy i zawodniczek PG we wspinaczce sportowej. Brązowe krążki przywiozły ekipy brydża, 3x3 kobiet i mężczyzn, piłki nożnej kobiet, snowboardzistów, tenisistek stołowych oraz trójboistów.
W klasyfikacji medalowej złote medale zdobyli trio Aleksandra Siruts, Kaja Kowalczyk, Sandra Wikarska, Daria Domżalska w biegu na 6km i Dariusz Boratyński w biegu na 9km oraz sztafeta Mix w składzie Domżalska/Serkowski/Liebenthal/Boratyński, Wiktor Błach w wadze lekkiej w ergometrze wioślarskim, lekkoatleta Mikołaj Pyszka w biegu na 200 m, strzelcy Oskar Miliwek w konkurencji 10m pistolet pneumatyczny oraz w 20m pistolet szybkostrzelny 2x30m i Maciej Kowalewicz w konkurencjach 10m karabin pneumatyczny 10m, 10 m karabin 3 postawy oraz 50m karabin 60 leżąc, wioślarka Zuzanna Jasińska w jedynce oraz w dwójce z Katarzyną Duda, tenisistki, tenisiści oraz żeńska reprezentacja PG w osadzie wioślarskiej w składzie Bulińska/Czerwińska/Jasińska/Domalska.
Srebro wywalczyli solista Dawid Łuszcz, badmintoniści, Szymon Stankiewicz w ergometrze wioślarskim, karateka Jan Szczepkowski w kumite mężczyzn -67kg oraz ekipa PG w kumite drużynowym w składzie Marek Gontarski, Bartosz Janusz, Jan Szczepkowski i Piotr Wyganowski, oszczepnik Jonasz Mertka, Paulina Ligarska w skoku w dal, Cezar Sidya w skoku wzwyż, snowboardzista Iwo Gogołkiewicz w banked slalomie, strzelec Oskar Miliwek w konkurencji 50 m pistolet dowolny, szermierz Piotr Kaśków we florecie, wioślarze w 4xMix w składzie Bulińska/Błach/Duda/Stankiewicz, żeglarze Patryk Kosmalski, Tomasz Lewandowski i Karolina Żurek.
Brązowe medale trafiły do duetu Marcelina Dulak, Weronika Kowalczyk, Wojciecha Serkowskiego biegnącego na 4,5km oraz Julii Liebenthal w biegu na 6km, karateków - Danieli Holk w kumite -68kg, Damiana Nowakowskiego w kumite -67kg, Filipa Pudlaka w kumite -84kg oraz Piotra Wyganowskiego i Patryka Kobusa w kumite +84kg, koszykarze, sztafeta sprinterek 4x400 m w składzie Pyszka/Kaczkowska/Gostomczyk/Paradowska, oszczepniczka Magdalena Banasiewicz, Martyna Konieczko w skoku wzwyż, Joanna Bujarowicz w skoku w dal, Mateusz Helman w pchnięciu kulą, para Piotr Ilewicz/Samuel Wróbel w siatkówce plażowej, „ósemka” ze sternikiem w składzie Jasińska/Bulińska/Klucznik/Duda/Czerwińska/Domalska/Rodziewicz/Beyer-Wróblewska/Stankiewicz oraz drużyna tenisa stołowego.
Ponadto na koncie naszych reprezentantów zawisły niezliczone medale w klasyfikacji Uczelni Technicznych!
Gratulujemy serdecznie wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, a także trenerkom i trenerom za zaangażowanie i ciężką pracę w tym sezonie!
-
2026-04-29
Dzień Sportu ponownie na PG!