Politechnika Gdańska nawiązała współpracę z klubem rugby Ogniwo Sopot | Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-02-10

Politechnika Gdańska nawiązała współpracę z klubem rugby Ogniwo Sopot

rugby
fot. Krzysztof Krzempek/PG
W czwartek 10 lutego w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej podpisano list intencyjny, który inauguruje współpracę pomiędzy uczelnią a klubem Ogniwo Sopot. Na mocy porozumienia w przyszłości ma m.in. powstać nowa drużyna rugby 7-osobowego o nazwie: Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot.

Podczas spotkania Politechnikę Gdańską reprezentowali: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, kanclerz PG Mariusz Miler oraz dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG Krzysztof Kaszuba. Przedstawicielami klubu byli natomiast: Jan Kozłowski (prezes), Bartosz Marczyński (wiceprezes), Krzysztof Szymański (członek zarządu), Bartosz Olszewski (dyrektor klubu), Karol Czyż (trener drużyny), Piotr Zeszutek (kapitan drużyny). Gościem specjalnym uroczystości był wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Ogniwo Sopot to jeden z najbardziej utytułowanych klubów Rugby w Polsce. Drużyna z Sopotu, której prezesem i kapitanem są absolwenci Politechniki Gdańskiej, Jan Kozłowski i Piotr Zeszutek, występuje w rozgrywkach Ekstraligi Rugby i jest 11 -krotnym Mistrzem Polski ( ostatnie Mistrzostwa – 2019r., 2021r.) oraz dziesięciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski (ostatnio w 2020r.).

Podpisany dziś List Intencyjny inicjuje działania, które w pierwszej kolejności prowadzić będą do podpisania umowy o współpracy, na mocy której pomiędzy Politechniką Gdańską a Ogniwem Sopot rozpoczęte zostaną działania o charakterze sportowym, dydaktycznym i promocyjnym.

Na mocy umowy o współpracy do rozgrywek Polskiej Ligi Rugby 7 i Akademickiego Pucharu Polski w Rugby 7 zostanie zgłoszona drużyna "Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot". Do udziału w tym projekcie rekrutowani będą utalentowani zawodnicy polscy oraz zagraniczni, którzy grę w Ogniwie Sopot łączyć będą ze studiami na Politechnice Gdańskiej.

Nasza uczelnia zawsze była otwarta na wspieranie i promowanie sportu, a podpisanie dzisiejszego porozumienia jest kolejnym odzwierciedleniem tych działań – mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ten list intencyjny i przyszła umowa o współpracy to jednak nie wszystko. Na PG zostanie utworzona sekcja rugby, w której studenci naszej uczelni będą mieli możliwość udziału w treningach z udziałem trenera i zawodników Ogniwa Sopot – dodał rektor.

Ponadto, na PG utworzona zostanie sekcja rugby, w której studenci naszej uczelni będą mieli możliwość udziału w treningach z udziałem trenera i zawodników Ogniwa Sopot.

- Z każdym kolejnym rokiem staramy rozwijać się. Zwiększamy naszą ofertę dydaktyczną oraz szukamy możliwości udziału studentów PG w treningach i meczach zespołów ligowych występujących w rozgrywkach ekstraklasy bądź pierwszo- i drugoligowych. Po koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z utytułowanym, najlepszym w Trójmieście zespołem Rugby – Ogniwem Sopot. Jestem przekonany, że nasze działania przyniosą wiele korzyści obu stronom oraz przyczynią się do promocji rugby 7-osobowego w środowisku akademickim– powiedział Krzysztof Kaszuba, Dyrektor CSA PG.

- Nawiązanie współpracy z moją Alma Mater, której jestem absolwentem i w której rozpocząłem pracę zawodową, jest kolejnym krokiem milowym w rozwoju Ogniwa Sopot. W przeszłości wielu zawodników klubu kształciło się w murach Politechniki Gdańskiej, także obecnie w I zespole występuje kilku studentów PG, więc kooperacja będzie naturalna. Zamierzamy zachęcać utalentowanych polskich rugbistów do przyjazdu w celu połączenia studiów na Politechnice Gdańskiej wraz z grą dla Ogniwa Sopot – dodał  prezes klubu Jan Kozłowski.

Dodatkowo zarówno władze Politechniki Gdańskiej, jak i Ogniwa Sopot zadeklarowały, że dopełnią wszelkich starań, by w niedalekiej przyszłości rugby 7-osobowe znalazło się w programie Akademickich Mistrzostw Polski.

- Bardzo się cieszę, że rugby w Polsce się rozwija i w końcu trafiło na poziom akademicki. Od lat obserwuję, jak sport na Politechnice Gdańskiej się rozwija, dlatego tym bardziej jest to dla mnie ważne, jako dla absolwenta PG. Rugby to bardzo ciekawy sport i szczególnie w Wielkiej Brytania mocno rozwinięty i doceniany na poziomie akademickim. Wierzę, że wspólnie możemy wpłynąć na pozytywne postrzeganie rugby, a przy okazji może dać studentom dodatkową możliwość rozwoju sportowego. Rugby to sport dla każdego – przyznaje Piotr Zeszutek, kapitan zespołu Ogniwa Sopot, absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG

Pierwsze treningi sekcji akademickiej Politechniki Gdańskiej zaplanowane są na początek marca 2022 roku.