AMP 2022: Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu! | Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-24

AMP 2022: Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu!

fot
Za nami kolejny wymagający sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Po dwóch latach pandemii i zawirowań organizacyjnych nareszcie udało się przeprowadzić wszystkie turnieje zgodnie z harmonogramem. W sezonie 2021/22  blisko 20 tysięcy studentów  ze 130 uczelni z całego kraju rywalizowało o miano najlepszej uczelni w kraju. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, tak i teraz mistrzowski tytuł przypadł w udziale Politechnice Gdańskiej!

Po raz kolejny nasza uczelnia wzięła udział we wszystkich dyscyplinach, które wchodzą w skład AMP. Sztuka ta udała się jeszcze tylko głównemu konkurentowi PG – Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, Politechnika Gdańska zdobyła łącznie 2907,5 pkt. To najlepszy wynik naszej uczelni w historii startów w AMP. Drugi w „generalce” Uniwersytet Warszawski zdobył 2783 pkt, a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa 2640,5 pkt. W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 6 miejsce. Do trzeciego miejsca na w tej klasyfikacji zabrakło nam jedynie jednego złotego medalu.

Trzecie zwycięstwo PG w Akademickich Mistrzostwach Polski to zasługa ciężkiej pracy trenerów i znakomitych startów naszych studentów oraz pracowników na zawodach. W tym sezonie, w klasyfikacjach drużynowych najlepiej zaprezentowali się unihokeiści, trójboiści piłkarze nożni, koszykarki 3x3 oraz żeglarze, którzy zdobyli złote medale zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i uczelni technicznych. Dodajmy, że ci ostatni po raz ósmy z rzędu obronili tytuł Akademickich Mistrzów Polski! Srebrne medale w „generalce” wywalczyły kolarki górskie, koszykarki, lekkoatleci oraz trójboistki. Trzy ostatnie zespoły dołożyły do tego złote medale UTE. Na trzecim stopniu podium w klasyfikacjach generalnych stanęły reprezentanci PG w biegach przełajowych oraz wspinaczce mężczyzn. Pierwsi wywalczyli także złoto UTE, a drudzy srebro UTE.

Złote medale UTE zawiesili na swoich szyjach także szermierze, tenisiści i tenisistki tenisiści stołowi i reprezentantki PG startujące w AMP w jeździectwie. Srebro zdobyli badmintoniści,  wioślarze, koszykarze, siatkarze, siatkarki, piłkarki, pływaczki oraz zawodniczki startujące w AMP w ergometrze wioślarskim i wspinaczce sportowej. Brązowe medale zdobyły snowboardzistki, koszykarze 3x3 piłkarki ręczne, lekkoatletki, judocy narciarki, zawodniczki PG w AMP w biegach przełajowych oraz zawodnicy w ergometrze.

Indywidualnie złote medale w klasyfikacji generalnej zdobyła Anna Ławrukajtis w biegu na 3 km, Katarzyna Duda w Ergometrze (KO), Wiktor Mertka w rzucie oszczepem, trójboiści Kamil Linstedt w kategorii 74 kg i Marcin Statkiewicz – kat. 105 kg., a także TEAM na AMP w Aerobiku Sportowym w składzie (Kłapsia Georginia, Kowal Katarzyna, Lushyna Yuliia, Skrzypińska Klaudia, Słowińska Wiktoria, Wasilewska Marta, Wikarska Sandra,).  Srebrne krążki wywalczyli Krzysztof Żygenda w biegu na 9 km (biegi przełajowe), Adrian Sadowski w ergometrze (MO), judoka Michał Jędrzejewski w kat. -100 kg, Paulina Borys w skoku wzwyż, trójboiści – Paulina Szymanel w kat. 52kg oraz Piotr Konkol w kat. 120 kg, Katarzyna Duda w wioślarskiej jedynce, karatecy Jakub Kułaga (75kg) i Jan Wojdakowski (67kg) a także żeglarska załoga w składzie Tomasz Kochanowski, Jan Krasodomski, Aleksander Michalski i Paweł Leksycki . Wszystkie te osoby dodatkowo zdobyły złote medale UTE.  Brązowe medale w generalce zdobyli lekkoatleta Jonasz Mertka w rzucie oszczepem, szermierz Piotr Borowiec we florecie, trójboistka Julia Kulczycka w kat. 69 kg , karateka Filip Wendt w kat. 80kg a także drużyna karateków w kumite w składzie Filip Wendt, Jan Wojdakowski oraz Jakub Kułaga oraz żeglarze - Patryk Kosmalski, Karolina Żurek   I Tomasz Lewandowski.

Gratulujemy serdecznie wszystkim zawodnikom oraz trenerom! Za rok sięgamy po kolejne złoto!