Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski! Po raz czwarty! | Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-22

Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski! Po raz czwarty!

fot
Do pewnych sytuacji można się przyzwyczaić. Z pewnością jedną z nich jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski! Po trzech tytułach z rzędu sportowy i trenerzy Politechniki Gdańskiej nie spoczęli na laurach i ponownie wywalczyli Akademickie Mistrzostwo Polski!

Po raz kolejny nasze reprezentacje wzięły udział we wszystkich 46 startach. Podobnym wynikiem pochwalić się mogę jedynie trzy inne uczelnie – Uniwersytet Warszawski, AGH Kraków oraz Uniwersytet Gdański, które przez cały czas trwania „ampów” starały się nas dogonić.

W tegorocznych mistrzostwach Politechnika Gdańska zdobyła 2804 pkt z 3450 możliwych! Tuż za nami z dorobkiem 2732,5 pkt uplasował się Uniwersytet Warszawski, na trzecim stopniu podium stanęła Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (2686 pkt), zaś tuż za podium znalazł się gdański Uniwersytet (2603,5pkt).

W klasyfikacji medalowej PG zajęła 4 miejsce z dorobkiem 9 złotych, 9 srebrnych oraz 6 brązowych medali.

Krok po kroku – czyli każdy dołożył swoją cegiełkę

Ten znakomity wynik naszej uczelni nie byłby możliwy gdyby nie ciężka praca zawodniczek, zawodników oraz trenerów na treningach oraz zawodach.  W klasyfikacjach drużynowych tytuły Akademickiego Mistrza Polski trafiły w tym roku do koszykarzy, badmintonistów, piłkarzy, trójboistów oraz po raz dziesiąty z rzędu do żeglarzy. Wszystkie cztery ekipy do złota w „generalce” dołożyły złote medale Uczelni Technicznych! Srebrne krążki w klasyfikacji generalnej zdobyli lekkoatleci, unihokeiści, tenisiści stołowi oraz reprezentacji PG we wspinaczce sportowej. Pierwsze trzy zespoły dołożyły do tego złoto UTE, zaś ostatni srebrny medal UTE. Brązowe medale w klasyfikacji generalnej oraz złoto UTE wywalczyły trójboistki.

Ponadto, złote medale UTE trafiły do siatkarek, reprezentantek PG w pływaniu, lekkiej atletyce i ergometrze, futsalistów, wioślarzy oraz zawodników startujących w biegach przełajowych. Srebro wywalczyły futsalistki, koszykarki w odmianie tradycyjnej 5x5 oraz 3x3, koszykarze 3x3, szermierze, pływacy, piłkarki ręczne, siatkarki plażowe oraz reprezentanci naszej uczelni w AMP w ergometrze wioślarskim. Brązowe medale UTE zdobyła reprezentacja w aerobiku sportowym, siatkarze, kolarze oraz karatecy.

Indywidualnie złote medale w klasyfikacji generalnej zdobyli Anna Khlibenko i Jan Aleksandrowicz na AMP w ergometrze wioślarskim. Anna rywalizowała w wadze OPEN, zaś Jan w wadze lekkiej. Aleksandrowicz w parze z Szymonem Stankiewiczem wywalczył również złote medale w męskiej dwójce podczas AMP w wioślarstwie. Złoto wywalczyli także lekkoatleci - w biegu na 9 km najlepszy okazał się Krzysztof Żygenda, zaś Wiktor Mertka pozostał niepokonany w rzucie oszczepem, trójboista Kamil Linstedt w kategorii do 74 kg

Srebrne medale wywalczyli lekkoatletka Paulina Borys w skoku wzwyż (1 UTE), wioślarska para Ania Khlibenko / Dominika Domalska w dwójce kobiet 2xKA, (2UTE), trójboiski Michaela Kiełbasa w kat. 63 kg (1 UTE), Noemi Nogaczewska w kat 84 kg, Paulina Szymanel (1UTE) w wadze 52 kg oraz trójboista Marcin Statkiewicz w kat. 105kg (2 UTE).

Brązowe medale w „generalce” trafiły do florecisty Bartosza Goc (1 UTE), wioślarki  Anny Khlibenko w wadze 1xKA (2 UTE) oraz karateków Filipa Wendt w kumite mężczyzn + 84 kg, Jakuba Kułaga w kumite mężczyzn - 75 kg, Natalii Kuzioła kumite kobiet - 55 kg oraz Dominiki Zawisza kumite kobiet -50 kg oraz trójboista Paweł Kaźmierski w akt. 59 kg.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom! I już dziś czekamy no rozpoczęcie nowego sezonu!