Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski! Po raz 5! | Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-19

Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski! Po raz 5!

fot
Za nami kolejna edycja Akademickich Mistrzostw Polski. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem rywalizacja „ampów” toczyła się w 47 dyscyplinach, a udział wzięło 124 uczelnie z całego kraju. Po zmianach regulaminowych, do klasyfikacji generalnej liczyło się jedynie 30 najlepszych rezultatów. Niespodziewana zmiana regulaminu dodatkowo zmotywowała naszych trenerów i studentów Politechniki Gdańskiej i kolejny rok z rzędu wystartowała we wszystkich dyscyplinach. Podobnym osiągnięciem może wykazać się jedynie UW oraz AGH.

Nasi rywale wspięli się na wyżyny, a walka stała się coraz bardziej wyrównana jednak mimo to to Politechnika Gdańska ponownie wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski! I to PIĄTY raz z rzędu! Dodatkowo zdobyliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych oraz stanęliśmy na podium w klasyfikacji medalowej.

W klasyfikacji generalnej nasza uczelnia zdobyła 2096 punktów. Nasz największy rywal – Uniwersytet Warszawski, który stąpał nam po piętach przez cały sezon - wywalczył ich o  33 mniej. Trzecie miejsce zajęła Akademia Górniczo – Hutnicza z Krakowa (2029).

W tym sezonie aż 8 naszych reprezentacji zajęło 1 miejsce w klasyfikacji generalnej. Byli to badmintoniści, koszykarze 3x3, koszykarki 3x3, lekkoatletki, karatecy, trójboiści oraz zawodniczki i zawodnicy startujący w biegach przełajowych. Na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci i reprezentantki PG w ergometrze wioślarskim, koszykarze, lekkoatleci, siatkarki plażowe, strzelcy sportowy, tenisiści stołowi, unihokeiści, wioślarze i żeglarze. Na najniższym stopniu podium zawodnicy startujący w AMP we wspinaczce sportowej.

W klasyfikacji medalowej ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce z dorobkiem 14 złotych, 17 srebrnych oraz 11 brązowych medali. Na ten wynik złożyły się złote  medale drużynowe badmintonistów, koszykarek i koszykarzy 3x3 oraz indywidualne lekkoatlety Cezara Sidya w skoku wzwyż, trójboisty Kamila Lindstedt (83kg), trzy krążki Macieja Kowalewicza w konkurencjach karabinowych w AMP w Strzelectwie Sportowym, pływaczki Dominiki Molenda  (100 m motylem), przełajowców – Oliwii Paradowskiej (3km), Dariusza Boratyńskiego (9km) oraz sztafety mikst, „trójki” w aerobiku w składzie Kaja Kowalczyk, Aliaksandra Siruts, Sandra Wikarska i karateki – Michała Bąbosa (kumite -84kg),  srebrne medale drużynowe koszykarzy, tenisistów stołowych i unihokeistów oraz indywidualne lekkoatletów Jonasza Mertki (rzut oszczepem) i Tobiasza Butra (skok w dal), wioślarki Katarzyny Duda w „jedynce”, szermierza Piotra Borowca (floret), trójboistów – Miłosza Wróblewskiego (120kg), Marcina Statkiewicza (93 km) i Michaeli Kiełbasa (57kg), karateków – Natalii Kuzioła (kumite 55kg) i reprezentacji PG w kumite drużynowym, przełajowców – Wojciecha Serkowskiego oraz Daniela Kryzel , reprezentantki PG w ergometrze wioślarskim – Adrianny Czerwińskiej, siatkarek plażowych Justyna Tylutki i Martyna Kłoda oraz żeglarskiej załogi pod wodzą Patryka Kosmalskiego oraz brązowe medale indywidualne lekkoatletów Radosława Stefaniaka (rzut młotem), Mateusza Helman (pchnięcie kulą), Pauliny Ligarskiej (pchnięcie kulą), strzelca Jakuba Kozłowskiego, karateków – Jana Szczepkowskiego (kumite -67kg), Filipa Pudlak (kumite -84), Jakuba Kułaga (kumite -75), Patryka Kobusa (kumite -84) oraz drużyny kumite oraz przełajowców – Sylwii Indeka (6km) i Krzysztofa Żygenda (4,5km).

Dodajmy, że w tym sezonie reprezentanci PG zdobyli także 26 złotych, 4 srebrne oraz 3 brązowe medale w klasyfikacji Uczelni Technicznych!

- Każde kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przychodzi nam coraz ciężej, jednak efekt jaki osiągamy jest coraz bardziej satysfakcjonujący. Mimo zmian regulaminowych i wzmocnień w składach rywali udało nam się wygrać po raz piąty z rzędu. Nie był to łatwy sezon, Uniwersytet Warszawski i AGH Kraków do końca starało nam się odebrać zwycięstwo, więc tym bardziej możemy być dumni z wyników osiągniętych przez nasze zawodniczki, naszych zawodników oraz trenerów – mówi Krzysztof Kaszuba, Dyrektor CSA. – Nie wiem czy uda nam się w kolejnym roku powtórzyć ten sukces, ale na pewno nie zamierzamy złożyć broni i będziemy walczyć o szóstą koronę – dodaje.

Ten rok był dla nas rekordowy pod względem zdobyczy medalowych w AMP. Wyrównaliśmy nasze najlepsze osiągniecie z roku 2022 i zdobyliśmy 33 medale drużynowe w klasyfikacji uczelni technicznych.


Ustanowiliśmy trudne do pobicia rekordy w liczbie:

  • zdobytych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP - 19 (poprzednio 11 z roku 2020 i 2022)
  • zdobytych złotych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP- 8 (poprzednio 7 z roku 2020)
  • zdobytych srebrnych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP- 10 (poprzednio 4 z roku 2017, 2022 i 2023)
  • zdobytych złotych medali drużynowych w klasyfikacji uczelni technicznych 26 (poprzednio 16 w roku 2023)

Wielkie gratulacje dla zawodniczek, zawodników i sztabów trenerskich Politechniki Gdańskiej!

139 wyświetleń